Vánoční ohlédnutí

Vánoce jsou již sice za námi, ale dovolte nám alespoň malé ohlédnutí. Protože Vánoce bývají obvykle hodně hektické, rozhodly jsme se s dětmi, užít si předvánoční atmosféru a částečně je i odměnit za dosavadní práci.
Ve středu 20. 12. 2017 jsme pěšky vyrazili do Jilemnice.
1. – 3. třída se zúčastnila divadelního představení „Vánoční čas s JŮ a HELE“. Šlo o loutkoherecké představení spojené s tradičními vánočními zvyky – pečení cukroví, stavění betlému, zdobení stromečku.
4. – 5. třída zavítala do jilemnického muzea na expozici „Za třpytem Vánoc“. Za doprovodu průvodce si děti prohlédly světoznámé vánoční ozdoby i technologii jejich výroby. Nemohl chybět ani betlém, který k tomuto muzeu již tradičně patří.
Společně jsme se poté setkali v budově pivovaru, kde jsme se podívali do korálkové dílničky pro inspiraci i nákup drobných vánočních dárků. Odpoledne se děti setkaly se škole se svými rodiči na vánoční besídce. Secvičené pásmo básniček a písniček jistě všechny potěšilo.
Druhý den už k nám počasí tak příznivé nebylo. Drobný déšť a otrávený pan řidič, který nevěděl, zda se mu všichni do poloprázdného autobusu vejdeme, nám však náladu zkazit nemohli. Od pivovaru jsme zamířili k zámku, kde jsme si prohlédli vrchlabský betlém na motivy krkonošských pohádek. Hlavním bodem výletu však byla pizza – dětmi odhlasovaná slaninová a sýrová. Ze školy nám byl dovezen čaj a mohlo začít hodování. Bohužel déšť se stále neumoudřil a tak jsme místo sportovních aktivit museli zvolit náhradní program – výstavu v krkonošském muzeu. Shlédli jsme jak stálé expozice (dějiny města Vrchlabí, interiér podkrovních světniček, řemeslná výroba s interaktivními prvky pro děti, historie tkalcovství propojená s pohádkou „Krtek a kalhotky), ale i výstavu „Noční život v Krkonoších“ věnovanou zvířatům, která jsou aktivní hlavně v noci. Blíže jsme se tedy seznámili s různými druhy netopýrů, nočních motýlů, nechyběla liška, hranostaj, sovy, krtek, jezevec a další. Zvířata jsme si prohlédli preparovaná i na fotografiích z fotopastí, přečetli jsme si, jak osvětlení sjezdovek narušuje život těchto nočních zvířat a jaká jsou negativa i pozitiva tohoto života. Na závěr mohly děti vyplnit slosovatelný kvíz. Závěrečná cesta parkem a bezproblémový nástup do autobusu nás ujistil, že výlet se skutečně povedl.
Pátek už se nesl v ryze vánoční atmosféře. Ozdobený stromeček stál uprostřed družiny a pod ním dárečky. Nejprve si dárky vyměnily děti mezi sebou (nějaké byly dokonce i pro paní učitelky, za což moc děkujeme), poté následovaly koledy a svačina, složená hlavně z vánočního cukroví. Na závěr si děti rozbalily vánoční dárky, s kterými se budou moci vydovádět v družině – stolní hokej, stolní fotbal, hra Jožin s bažin, sportovní pomůcky (házení míčků do koše umístěného na zádech), poznávací karty a jiné drobnosti. Vše se muselo nejdříve vyzkoušet a poté již hurá domů a těšit se, že Ježíšek nezapomene ani na rodinné Vánoce.
Doufáme, že se předvánoční ladění dětem líbilo, a že na tyto chvíle budou jednou rády vzpomínat. Z minulých dob si totiž vzpomínám, že jsme se učili do poslední chvíle, a Vánoce nám připomínala pouze tato věta: „Vánoce jsou svátky klidu, nezkoušejte naší třídu, kdybyste nám pětku dala, ryba by vám nechutnala“.